Новини

До сторіччя бою під Крутами готують “мегавиставу”

Фото Ігоря Волосянкіна

Укрзалізниця” пообіцяла виділити спеціальний потяг, на якому до станції Крути доставлять курсантів. Про це пише сайт cntime.cn.ua з посиланням на zruchno.travel.

29 січня 2018 року знаменитому бою під Крутами, який став ще однією “чорною” сорінкою історії українького народу, виповнюється 100 років. Цьогоріч ведеться масштабна підготовка до заходів, –  розповідають у Департаменті з питань інформаційної діяльності Чернігівської обласної державної адміністрації.

“На меморіалі вже півроку тривають роботи з благоустрою. Відремонтували колону, намети дерев’яні встановили, потяг, у якому розміщено музейну експозицію, пофарбували. Обласний драмтеатр готує мегавиставу, у ній буде задіяно 100 чоловік”, – зазначив представник відомства.

Крім того, за словами директора Департаменту, “Укрзалізниця” пообіцяла виділити спеціальний потяг, на якому до станції Крути доставлять курсантів.

“Є ідея, щоб у цьому році в Крути приїхали молоді люди – вихованці ліцеїв з посиленою фізичною підготовкою з усієї України. Таких закладів 24. Так що може бути 300-400 курсантів, якщо не більше. “Укрзалізниця” збирається виділити окремий потяг, щоб доставити молодих людей на станцію Крути. Доставка – за рахунок сторони, що відправляє. Область забезпечить харчування і чай. Але це тільки плани поки”, – уточнили в Департаменті.

Нагадаємо, 29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, відбувся нерівний бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків “Вільного козацтва”, що нараховував близько чотирьох сотень вояків.

Бій тривав до вечора, сотник армії УНР Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти від ешелону, що чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

У радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами».

У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Залишити відповідь

Усі Новини