Новини

Художній відділ Краєзнавчого музею: реконструювати чи забудувати?

Численні тріщини на вікнах та стінах, прогнивша й просівша підлога, непривітний «куций» фасад художнього відділу Краєзнавчого музею не стільки дають відчуття старовинності й раритетності самої будівлі, що, здавалося, стала заручником швидкоплинності й мінливості часу, скільки навіює тугу й прадавню затхлість та відлякує туристів. Аварійний стан музейного приміщення змушує можновладців негайно приймати якісь заходи: або рятувати заклад, реконструюючи його, або «осісти» під крилом майбутньої житлової забудови.

Автор: Юля СОЛДАТЕНКО

Розташований у центрі Ніжина, відділ начебто й мав скористатися всіма перевагами провідного розвиненого осередку, де постійно збирається молодь та творча еліта міста, однак встигає все ж пасти задніх. Часті виставки й мистецькі вечори покращити ситуацію не допомагають. Сіро-білі стіни з давно віджитими, місцями облущеними, шибками вікон та стиль будівництва нагадують минулу вже радянську епоху, коли неповторності й яскравості уникали, а формували все під спільний для всіх гребінець — як в інкубаторі.

«Мало того, що будівля неприглядна, але ще й загрожує розвалитися. Я весь час хвилююсь, що після відлиги чи морозу обрешетування, що «відклеюється» від дерев’яної основи, може просто завалитись. Всередині не краще. Не проводився ремонт із часів відкриття художнього відділу. Як тільки я прийшов на посаду директора музею, перше, що зробив, звернувся за експертною оцінкою до спеціалізованої установи, яка мала вивчити загальний стан приміщення. Там повідомили, що за умов проведення капітального ремонту будівля придатна для використання. З кожним разом стан її погіршується. Це наш головний біль», – бідкається директор Краєзнавчого музею Геннадій Дудченко.

Аби реконструювати «античний» відділ, із міського бюджету необхідно виділити 414 тисяч 557 грн. Керівництво музею вже розробило проектно-кошторисну документацію й чекало її затвердження. Запропонували й інший варіант вирішення ситуації — запросити інвестора, який би побудував багатоповерховий житловий будинок за умови розміщення музею зі збереженням колишньої площі на першому поверсі.

Очільники Ніжина та й самі музейники запевняють: будівля художнього відділу музею не несе історичної цінності й не є унікальною архітектурною спадщиною, вона побудована на початку XX століття. Геннадій Дудченко каже, за переконанням Науково-дослідницького інституту теорії та історії архітектури й містобудування, її доцільно реконструювати. При цьому необхідно зняти цегельне обрамлення, під якою знаходиться дерев’яна стіна – трухла й запліснявіла від часу, аби будівля не продовжила руйнуватись. Замість старого покриття будуватиметься нове, легке.

Для житлової будівлі, якою міг би зайнятися інвестор, потрібно облаштувати прибудинкову територію, що «зачепить» прилеглі до неї будинки й простягнеться аж до виконавчого комітету Ніжинської міської ради. Поруч знаходиться дитяча бібліотека, що, у свою чергу, має історико-архітектурну цінність. Її потрібно буде зносити. Нежитлова будівля (торговий чи офісний центр) не потребує прибудинкової території. Однак, за словами керівника музею, в інвестора вона не викликає особливого інтересу, бо земельна ділянка є замалою для забудовника. Та й забезпечити потреби музею він нібито сприймає неохоче.

«Я готовий шукати інвестора. Проте мої особисті спроби віднайти його наражалися на відмову. Я чекаю відлиги, щоб побачити, як стіни художнього відділу «відреагують» на неї. Кожного року відбувається їх зміщення, я «чекаю», коли воно все впаде. Маю надію, якщо ми вкладемо гроші на реконструкцію художнього відділу музею, років на десять про проблему забудемо. Його ще можна врятувати, він ще «живий» та може простояти. Якщо ж нічого не зможемо зробити, то шукатимемо іншого інвестора», – пояснює Геннадій Дудченко.
Важку дилему очільники міста трохи відклали «у ящик», рекомендуючи доопрацювати проблемне питання й створити робочу групу з його вивчення до наступної сесії міської ради.

Залишити відповідь

Усі Новини