Новини

Медична реформа. Що зміниться для ніжинських пацієнтів

Обговорення навколо медичної реформи не вщухають і після її прийняття. Людей непокоять нові ціни на медичні послуги, новий юридичний порядок співпраці лікаря з пацієнтом та ряд інших, ще не зовсім зрозумілих для народу, нововведень. Про те, які ж зміни в медичному обслуговуванні чекають на ніжинців та коли вони вступають в силу, з’ясовували журналісти «ПравдаТУТ».

Автор: Ольга Рогачова

Комплексно, медична реформа передбачає зміни в порядку відшкодування державою коштів за певні медичні послуги та новою системою обслуговування. Закон передбачає, що пацієнт сам обиратиме собі профільного лікаря: сімейного, терапевта, педіатра тощо. Пацієнт матиме з лікарем договір, згідно якого отримуватиме медичні послуги. Таким чином, за одним лікарем буде закріплена певна кількість пацієнтів. За кожного пацієнта медик отримуватиме фіксовану суму коштів — це й складатиме його заробітну плату. В ідеалі, достойну оплату праці матиме лише той лікар, у якого захочуть обслуговуватися люди.

Оплату пацієнтом первинної, екстренної та паліативної допомоги медреформою не передбачається. Так само безкоштовною обіцяють залишити послугу ведення вагітності та самі пологи. Перелік платних та безкотовних медичних послуг обіцяють затверджувати щорічно. Крім того, неабиякої важливості набуває направлення лікаря на процедуру, адже якщо людина вирішить пройти її без рекомендації свого лікаря, то повинна буде заплатити з васної кишені.

В той час, коли з нововведеними змінами все більш менш зрозуміло, то з терміном та точною датою перенесення їх на практику все дещо розпливчастіше. За словами головного лікаря Ніжинського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Оксани Калініченко, на рівні сімейної медицини якихось суттєвих змін очікувати зарано: «до 1 жовтня 2018 року ми працюватимемо в тестовому режимі. Планування та фінансування нашої діяльності залишаються такими ж як і раніше. Чіткі рекомендації ми отримаємо по завершенню цього тестового режиму. Тому зараз поспішати реєструватися в того чи іншого лікаря не варто.

Можливо, за цей рік пацієнт змінить місце проживання. Звичайно, якщо людина хоче заключити договір з своїм лікарем уже зараз, то вона має право це зробити. Однак чітких декларацій зараз також ще немає. До 1 жовтня 2018 року поспішати не варто. Ми всі в очікуваані та тримаємо питання на контролі.»

Про практичні аспекти медреформи ніжинські лікарі сімейної медицини дізнавалися на спільному вебінарі «Реформа охорони здоров’я та медичні інформаційні системи – як організувати роботу у нових умовах». На вебінарі розглянули питання про Важливі аспекти роботи лікаря у нових реаліях та конкретні кроки для закладу.

«Ми цілу годину слухали вебінар, спілкувалися з лікарями інших українських лікарень, а представник МОЗу давав відповіді на наші запитання», – розповідає Оксана Калініченко.

Загалом 2018 рік буде роком впровадження медичної реформи лише на рівні сімейної медицини. На вторинній ланці медобслуговування у найближчий рік змін очікувати не слід, про це нам розповів головний лікар Ніжинської центральної міської лікарні імені Миколи Галицького Олександр Костирко. За його словами, наразі медицина Ніжина має три основні проблеми: недостатня кількість кваліфікованих кадрів, нове обладнання (особливо діагностичне) та стан будівель лікарень. Медична реформа покликана вирішити ці проблеми та поставити галузь на якісно новий рівень.

Зараз керівництво ніжинських медзакладів приймає активну участь у конференціях, семінарах та обговореннях спрямованих на донесення інформації про майбутні зміни: «зараз ми робимо певні кроки до створення медичних округів. Всього в Чернігівській області їх буе 4. В тому числі і Ніжинський медичний округ з підпорядкованими йому зокрема і Носівським, Бобровицьким, Борзнянським та Ніжинським районами. Зараз ми на стадії підбору кандидатів в госпітальні ради. Оскільки наша лікарня належить місту, то список кандидатів затверджується на сесії міської ради. Всього госпітальна рада налічуватиме близько 26 членів, серед яких 5 з ніжина», – коментує ситуацію Олександр Костирко.

Тож, поки медики чекають вказівок та рекомендацій від МОЗу, пацієнтам не варто поспішати в якихось висновках та робити якісь кроки в цьому напрямку. За словами лікарів, зміни впроваджуватимуться поступово, так само відбуватиметься і інформування населення.

Залишити відповідь

Усі Новини