Новини

На захисті прав громадян: у Ніжині запрацював «Правозахист Плюс»

Досить часто населення зіштовхується з проблемами соціального характеру, вирішити які без сторонньої допомоги кваліфікованих спеціалістів неможливо. Так, іноді влада ігнорує потреби населення або ж соціальні служби не надають встановлену допомогу, чи виникають проблеми при отриманні особами того чи іншого пільгового статусу. Буває, що людина може працювати в установі, керівництво якої порушує права працівників. Загалом, перелік довгий. Мимоволі виникає питання: як же боротися з несправедливістю й проблемами, які чатують на нас на кожному кроці? Одним із виходів є звернення до правових організацій. А оскільки здебільшого такі послуги платні, люди замовчують подібні проблеми, адже мало кому відомо про організації, що б діяли на безоплатній основі. Проте такі є. Одна з них працює в Ніжині – це «Правозахист Плюс». У ній об’єдналися професійні талановиті юристи, готові допомагати людям долати різного роду бюрократичні труднощі. Нашим журналістам вдалося поспілкуватися з засновником «Правозахисту Плюс» Анатолієм Гуньком та розпитати в нього, із якими проблемами громадяни можуть звертатися до цієї правозахисної організації.

Чому Ви вирішили заснувати «Правозахист Плюс» саме на Ніжинщині?

Я народився в невеличкому селі Сальне Ніжинського району. Здобувши освіту та практику юриста, заснував правозахисну організацію в Броварах. Часто буваю на своїй малій Батьківщині та знаю з перших вуст, які труднощі мають мої земляки.

Помітив тенденцію: проблеми в відносинах населення з владою, соціальними службами, комунальними установами тощо виникають найчастіше тому, що рівень правової самосвідомості людей знаходиться на досить низькому рівні, а подекуди – взагалі практично нульовий. До цього додаються ще й не завжди порядні дії чиновників. Люди б і раді боротися, але не завжди знають як. Тому я вирішив заснувати правозахисну організацію, у якій, об’єднавшись на громадських засадах, кваліфіковані юристи допомагатимуть громаді вирішувати нагальні та соціально-значимі проблеми, підвищувати рівень її правової самосвідомості.

Наші юристи надають безоплатну правову допомогу населенню в усіх соціальних сферах. Ми консультуємо щодо вирішення тих чи інших питань, які виникають у людей на шляху до встановлення справедливості в громадянських відносинах. Складаємо й оформлюємо відповідні запити до компетентних органів, намагаємося співпрацювати з органами місцевої влади, захищаємо інтереси того, хто до нас звернувся в судах. Це доволі кропітка робота, із якою самотужки люди не справляться.

Ви відкрились не так давно. Чи звертаються до Вашої організації та з якими питаннями?

Насамперед ми звертаємо увагу на справи, пов’язані з дотриманням норм соціального захисту літніх людей та дітей. Прискіпливо аналізуємо діяльність органів виконавчої влади. Працюємо за схемою отримання звернень від громадян та подальшого їхнього аналізу, опрацювання. Ми розглядаємо як колективні, так і індивідуальні звернення.

До прикладу, нещодавно за допомогою до «Правозахисту Плюс» звернулися працівники сфери освіти в Ніжині. Проблема стара як світ – спекуляція на заробітних платах вчителів. Зарплати освітянам – захищена бюджетна стаття. Але коли чиновники намагаються зекономити ці бюджетні кошти, виносять рішення, якими порушують права людей. У нашому випадку, Управління освіти грубо порушило норми чинного законодавства в частині оплати праці.

Наказом начальника Управління освіти Ніжинської міської ради Крапив’янського С. М. «Про зміни істотних умов праці – розмірів оплати праці» від 22.06.2018 № 240, який ухвалено, враховуючи результати співбесіди голови Ніжинської міської ради Лінника А. В. з керівниками закладів загальної середньої освіти від 19.06.2018, педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти м. Ніжин №: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 16, 17 з 01.09.2018 зменшено розмір надбавки з 20 відсотків від посадового окладу до 5 відсотків, працівникам бібліотек з 50 відсотків від посадового окладу до 25 відсотків.

На виконання вищезазначеного наказу начальника Управління освіти директорами закладів загальної середньої освіти ухвалено відповідні накази про зменшення з 01.09.2018 надбавки з 20 відсотків від посадового окладу до 5 відсотків, що призвело до зменшення розміру заробітної плати працівників освіти (вчителів).

Такі дії начальника Управління освіти та голови Ніжинської міської ради викликали значне обурення не лише у вчителів, а й в усіх свідомих громадян міста. Від обурених жителів міста до мене, як до голови ГО«Правозахист плюс» надійшли звернення з проханнями відновити порушені права педагогів. Тож за моїм дорученням, адвокатом та членами «Правозахисту» проведено детальний аналіз чинного законодавства України, за результатом якого встановлено, що жодних правових підстав зменшувати надбавку вчителям у керівника Управління освіти не було. Враховуючи вищенаведені обставини, адвокатом ГО «Правозахист плюс» готується позовна заява до суду про скасування наказу Станіслава Крапив’янського «Про зміни істотних умов праці – розмірів оплати праці» від 22.06.2018 № 240.

Крім того, з метою унеможливлення тиску на суд місцевими органами влади, члени ГО «Правозахист плюс» братимуть участь у судових засіданнях по справі та будуть інформувати про хід розгляду справи через ЗМІ

– Чи не зустрічаєте Ви на шляху діяльності «Правозахисту Плюс» спротиву відповідних соціальних служб чи органів місцевої влади?

Надійшла заява від жительки міста, де вона просить надати допомогу в вирішенні проблемної ситуації її малолітнього онука, якому відповідні органи не сплачують передбачені законодавством кошти та не надають ортопедичне взуття для дітей з інвалідністю. Попередньо поспілкувавшись з органом опіки та піклування Ніжинської міської ради, ми дійшли висновку, що служба піде назустріч інтересам заявниці. Тож говорити про те, що служби не йдуть на контакт з нашими правозахисниками не можна. Загалом, ми намагатимемося налагоджувати позитивні відносини з органами місцевого самоврядування.

– Як давно функціонує «Правозахист Плюс» та яку роботу вже зроблено?

Ми працюємо в Ніжині близько місяця. За цей час отримано та розглянуто звернення громадян щодо нарахування субсидії, тарифу гарячого водопостачання на вул. Космонавтів; нарахування та отримання соціальної допомоги дитиною з інвалідністю; отримання спеціального взуття дитиною з інвалідністю (ДЦП); підготовлено заяву уповноваженому ВРУ з прав людини щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення на посадову особу.

Брали участь у пленарному засіданні сесії міської ради. Завдяки співпраці з фракцією депутатів ВО «Батьківщина» скасовано рішення виконкому від 06.09.2018 «Про розміщення реклами на зупинках». Окрім власне правозахисної діяльності, ми як активні громадяни, намагаємось брати участь в усіх соціально важливих аспектах життя міста й району. Так, зокрема, провели акцію «Чиста вода»: встановили 32 кулери в загальноосвітніх школах Ніжина. Проводимо контроль за постачанням цієї води. Організували й провели покладання квітів до пам’ятного знаку загиблим воїнам. Привітали ветеранів Другої світової війни, їм вручивши подарунки.

Ви говорили про підвищення рівня правової самосвідомості громадян. Яким саме чином ви збираєтесь це робити?

Правовій освіті громадян, як я вважаю, потрібно приділяти досить багато уваги. Для цього ми плануємо організовувати семінари з залученням кваліфікованих у правовому полі спікерів. Це допоможе не лише підвищити рівень правової самосвідомості громадян, але й виховати молоду управлінську команду, яка працюватиме лише на користь суспільства та захист його інтересів.

Ми й самі постійно тримаємо руку на пульсі всіх новинок суспільного життя. Нещодавно наша команда взяла участь в економічному форумі «Новий курс України» в Києві.
Я, як ліцензований адвокат, вважаю за необхідне постійно рухатись у ритмі всіх нових практик, бути в курсі життя громадянського суспільства. Лише так ми зможемо покращити рівень життя як у нашому місті, районі, так і в країні загалом.

Матеріал розміщено на правах реклами

Залишити відповідь