Новини

Новий житлово-комунальний закон: яких змін очікувати найближчим часом

Україна зробила крок до реформування житлово-комунальної сфери. Верховна Рада нарешті ухвалила Закон, який активно обговорювався з 2015 року. Умови надання послуг житлово-комунальними господарствами набули нових рис, як для споживачів, так і для виконавців. Що, як і коли зміниться у цій сфері для ніжинців, з’ясовували журналісти «ПравдаТут».

Автор: Ольга Рогачова

Фото Ігоря Волосянкіна

В своїй основі Закон передбачає нову систему укладання договорів на отримання комплексу житлово-комунальних послуг — водо-, газо-,тепло- електропостачання, вивезення сміття, послугу управління будинком тощо. Це дозволить споживачам самостійно обирати модель постачання комунальних послуг до їх будинків та домовлятися з постачальником про вартість послуг. Шаблони типових видів договорів ще має затвердити Кабінет Міністрів.

Що стоується ціни за послуги управління, то згідно нового закону, вона більше не регулюватиметься на державному рівні. Її визначатимуть мешканці разом із управителем на етапі укладання договору. Мешканці можуть вибирати управителів самостійно. В уряді це обумовлюють тим, що конкуренція стимулюватиме постачальників послуг знижувати ціни. Фактично ціна розраховуватиметься з суми витрат на утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, а також розміру винагороди управителя.

Серед найбільш резонансних нововведень – нарахування пені за несвоєчасну оплату послуг. Спочатку проект закону передбачав 0,1 % нарахувань від загальної суми боргу в день. Зараз цю цифру виправили до 0,01 % на день, але не більше 100% від загальної суми. Тобто нарахування пені відбуватиметься щоденно з наступного дня після вказаного в договорі кінцевого терміну сплати. Працюватиме це і у зворотному напрямку. Постачальник послуг також повинен буде перераховувати ціну за послугу в окремих період, коли було виявлено, що надана послуга неякісна або недодана. Система цього процесу в законі описана не достатньо повно, адже так і не зрозуміло в який спосіб це відбуватиметься.

Введений в дію закон повинен бути через шість місяців після підписання його президентом. Проте деякі норми цього закону запрацюють уже з 1 січня 2019 року. До їх переліку входить і нарахування пені в розмірі 0,01% за кожний день у разі несвоєчасної оплати житлово-комунальних послуг, стягнення штрафу на користь споживачів за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт та запровадження професійної атестації управителів.

Директор ніжинського комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» Микола Борисенко каже, що на сьогодні ніяких нових вказівок його заклад не отримував та працює у звичному режимі. Зараз СЄЗ у Ніжині займається обслуговуванням багатоквартирних будинків та прилеглих до них територій, включаючи комунікації.

Залишити відповідь

Усі Новини